8 grudnia 2022

Czy to koniec snów o największym hotelu w Europie?

Hotel Gołębiewski Pobierowo

Pracownicy zeszli z placu budowy, którego obecnie pilnują ochroniarze.

Co dalej z budową Hotelu Gołębiewski w Pobierowie.

Prace na budowie hotelu sieci Gołębiewski zostały wstrzymane. Na budowie pozostali jedynie ochroniarze.

W lesie między miejscowościami Łukęcin i Pobierowo, na terenie po byłej jednostce wojskowej, miał powstać największy w Europie hotel. Sprzedaż terenu niemal uratowała tonącą w długach gminę Rewal. Były wójt został dyrektorem hotelu.

Od samego początku nie brakowało kontrowersji wokół inwestycji. Kwestia dróg dojazdowych do obiektu obiegła ogólnopolskie media.

Potężny gmach jest widoczny, nawet z miejscowości znacznie oddalonych od Pobierowa.

Prowadzone z ogromnym rozmachem prace zostały wstrzymane ze względu na pandemię. Pracujący na budowie Ukraińcy wrócili do swojego kraju, a perspektywy nie są optymistyczne.

Budowa Hotelu Gołębiewski w Pobierowie pod znakiem zapytania

Wybuch pandemii uderzył w kluczowe dla realizacji tej inwestycji gałęzie gospodarki: budownictwo i turystykę.

Wraz z wyjazdem Ukraińców z Polski w branży budowlanej, z dnia na dzień, zabrakło pracowników. Stanęły też niektóre inwestycje. Nie ma co ukrywać, że nastąpiła zapaść, którą będą pogłębiały bankructwa deweloperów w nieodległej perspektywie czasu.

Drugi problem to zatrzymanie branży turystycznej. Na obecną chwilę nie mogą funkcjonować obiekty noclegowe, a cała branża turystyczna czeka na rozwój sytuacji. Do tego dochodzi zamknięcie granic, które może potrwać kilka lat. Inwestorem jest sieć hotelowa, której hotele stoją obecnie zamknięte, a to nie tylko nie przynosi zysków, a wręcz generuje duże straty.

Trzecia sprawa to kryzys gospodarczy. Skutkiem będzie zaciskanie pasa i ograniczenie wyjazdów turystycznych. Osoby, które nie zrezygnują wyjazdu nad morze, z pewnością będą wybierały bardziej budżetowe rozwiązania, niż pławienie się w luksusach ekskluzywnych hoteli.

Zamknięte granice to nie tylko brak zagranicznych turystów, ale również tanich pracowników ze wschodu.

Miejmy nadzieje, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi i Hotel Gołębiewski w Pobierowie zostanie ukończony i rozpocznie działalność w planowanym terminie.