8 grudnia 2022

Różowa pełnia księżyca – spójrz w niebo

Centrum Nauki Pobierowo

Barwa księżyca to tylko złudzenie

Jak zrobić zdjęcie księżyca? o różnych godzinach księżyc ma różna barwę. Różowy kolor występuje o poranku.

W ostatnich dniach warto spoglądać nocą w niebo, ponieważ nasz naturalny satelita jest nadzwyczaj duży.

Superksiężyc to zjawisko gdy na niebie świeci szczególnie duży księżyc w pełni. Czy księżyc urósł? Nie! Księżyc nie krąży wokół Ziemi po okręgu tylko po elipsie, a jego odległość od błękitnej planety może wynosić od 356 500 km do 406 700 km. Kiedy znajduje się najbliżej, wydaje się nam największy.

O ile większy wydaje się księżyc? Różnica między najmniejszym a największym to około 15%, więc nie są to duże zmiany. Taka sytuacja na niebie ma miejsce 2-3 razy w roku. Tak się składa, że “powiększony” księżyc możemy obserwować w tym roku w marcu, kwietniu i częściowo w maju. Następna taka okazja pod koniec kwietnia 2021 roku.

Czy księżyc świeci na różowo


A kolor? „Różowa pełnia” to określenie z początków XX wieku i nie odnosi się ona do koloru księżyca a od odccienia kwitnących wówczas bujnie floksów.

Jak strzelić fotkę księżyca

Oto zdjęcie, które udało nam się zrobić dwa dni temu. Jak wykonać zdjęcie księżyca? Podstawa to odpowiednie przygotowanie. Solidny statyw, aparat (najlepiej lustrzanka z trybem M) i jasny obiektyw. My wykorzystaliśmy jasny obiektyw 70-200. Poeksperymentujcie z czasem naświetlania, ISO najlepiej jak najmniejsze, F minimum 5,6. Przy długich czasach nie zapomnijcie o ustawieniu samowyzwalacza.