8 grudnia 2022

W tym roku czeka nas kolejna plaga

Pogoda w Rewalu.

Oznaki suszy widać na każdym kroku

To już niemal pewne, że w tym roku nie będziemy musieli walczyć jedynie z epidemią. Przed nami następna plaga, która dotknie nas wszystkich.

Jeżeli uważacie, że w ubiegłym roku mieliśmy suszę stulecia, to trzymajcie się mocno. Według prognoz w tym roku będzie jeszcze gorzej.

Już mieliśmy rekordowo suchą zimę. Nie chodzi tutaj o wysokie temperatury a o brak opadów. Biorąc pod uwagę obszar całego kraju susza występuje już od początku grudnia.

Prognozy amerykańskiej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) są niepokojące. Według modelu meteorologicznego kwiecień w Europie będzie bardzo suchy. Obszar niedoborów opadów przebiega przez całą Europę od Francji, po Ukrainę. Bardziej optymistycznie wygląda w tym modelu maj, ponieważ prognozowane opady mieszczą się w normie. Pytanie czy przyroda zdąży “odrobić straty”.

Co susza oznacza dla każdego z nas?

Po pierwsze kolejne wzrosty cen owoców i warzyw. Już teraz ceny żywności wystrzeliły, a po wakacjach prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki.

Po drugie w maju, wraz z deszczem przyjdą gwałtowne burze, co może powodować duże niebezpieczeństwo, awarie i straty materialne.

Susza to również pożary traw i lasów oraz zagrożenie dla zwierząt.