9 grudnia 2022

7 lat dla wójta za zadłużenie gminy

We wtorek zapadł wyrok w głośnej sprawie wójta i skarbniczki, którzy za nadużycia i przekroczenie uprawnień stanęli przed sądem.

Kilka lat temu mieszkańcy gminy Rewal z trwogą patrzyli na gminę Ostrowice, która stanęła przed widmem bankructwa. Ostrowice i Rewal były wtedy najbardziej zadłużonymi gminami w kraju i obie znajdowały się w województwie zachodniopomorskim.

1 stycznia 2019 roku gmina Ostrowice została zniesiona, a jej obszar został podzielony między gminy Złocieniec i Drawsko Pomorskie. Długi przejął Skarb Państwa. Do Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynęły wierzytelności na łączną kwotę 52 milionów złotych. Wojewoda uznał tylko 4 mln za bezsporne. Reszta spraw trafiła do sądu.

Rewal miał więcej szczęścia, otrzymując pożyczkę ze Skarbu Państwa, wprowadził plan naprawczy i wyszedł z ogromnego zadłużenia.

Na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności zostali skazani wójt zlikwidowanej gminy Ostrowice oraz jej skarbniczka. Oskarżeni swoim działaniem doprowadzili do szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i upadku gminy. Wyrok jest nieprawomocny.

Przestępstwa, za które przed sądem odpowiadali, popełniali wspólnie i w porozumieniu od września 2008 r. do 25 października 2016 r. Sędzia uznał oboje oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów. Skazał ich na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności oraz dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk w instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego związanych z prowadzeniem spraw majątkowych tych jednostek.