9 grudnia 2022

Co czwarty mieszkaniec gminy Rewal z Ukrainy

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z gminy Rewal pomagają uchodźcom z Ukrainy. Obecnie co czwarta osoba zamieszkująca w naszej gminie to uchodźca.

W chwili obecnej na terenie gminy Rewal przebywa 914 zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, chociaż jest wiele osób, które jeszcze się nie rejestrowały. Do tej pory nadano 606 numerów PESEL, ale by odciążyć trochę urząd przy rejestracji, część osób rejestruje się w gminie Świerzno. Liczba uchodźców rośnie. Tysiąc osób w gminie, która ma 3,5 tysiąca mieszkańców to bardzo dużo.

Wpłynęły środki w wysokości 612 tysięcy na wyżywienie (40zł/osobodzień) dla osób, które przyjęły uchodźców. W tej chwili rozpatrzono już 47 wniosków na kwotę 290 tysięcy złotych. Kolejne wnioski na 100 tysięcy są rozpatrywane.

Po majówce rozpoczną się wybiórcze kontrole miejsc w których przebywają uchodźcy, pod kątem zapewnionych warunków.

Wraz z nadchodzącym sezonem, wielu przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców, musi przygotować się do otwarcia sezonu. Osoby, które nie są w stanie w dalszym ciągu zapewniać zakwaterowania uchodźcom proszone są o przesłanie takiej informacji do Urzędu Wojewódzkiego. Organizowana będzie relokacja uchodźców do innych miejsc w kraju.