2 lutego 2023

Gazociąg Baltic Pipe będzie chroniony przez wojska specjalne

Gazociąg Baltic Pipe, którego budowa dobiega końca, będzie stale chroniony przez żołnierzy Formozy.

Jak podaje portal Dziwnow.net, gazociąg Baltic Pipe, który już po wakacjach ma zostać uruchomiony, będzie zabezpieczany przez komandosów. W tym celu zostanie utworzony trzeci oddział Formozy, którego zadaniem będzie zabezpieczenie dwóch strategicznych inwestycji: terminalu LNG w Świnoujściu oraz rurociągu Baltic Pipe w Niechorzu.

Komandosi będą stacjonować w pobliskim Dziwnowie. Z kręgów rządowych płyną również informacje, że nasze województwo ma zostać objęte szczególną ochroną, właśnie ze względu na te dwie najważniejsze dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycje. Dziwnów kilkadziesiąt lat temu słynął z 1 Batalionu Szturmowego, więc można mówić o powrocie komandosów do tego miasta. Historię militarną Dziwnowa poznacie odwiedzając Morskie Centrum Nauki w Dziwnowie.

Projekt Baltic Pipe zakłada stworzenie nowej drogi dostaw gazu z Norwegii do Polski. Prace realizowane przez GAZ-SYSTEM po stronie polskiej obejmują m.in. budowę gazociągu podmorskiego na dnie Morza Bałtyckiego, połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym oraz rozbudowę i modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego poprzez budowę gazociągów relacji Niechorze-Płoty i Goleniów-Lwówek, a także budowę nowej tłoczni gazu Gustorzyn oraz rozbudowę dwóch istniejących tłoczni (Goleniów i Odolanów).

Otwarcie gazociągu planowane jest na wrzesień 2022r..