8 grudnia 2022

Inwestycja Urzędu Morskiego w Niechorzu otwarta

Niechorze plaża pirs

Pomost rybacki w Niechorzu.

Przy dość wietrznej pogodzie w piątek, 1 kwietnia, odbyła się symboliczna uroczystość oddania do użytku przebudowanego pomostu rybackiego nr 1 w Niechorzu.

Inwestycje Urzędu Morskiego w Szczecinie zrealizowane zostały w ramach projektu UE „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”. W uroczystości wziął udział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, a także Konstanty Tomasz Oświęcimski, wójt gminy Rewal.

Prace budowlane przy obiekcie w Niechorzu polegały natomiast na rozbudowie istniejącego pomostu oraz rozbiórce starej dalby wyciągowej, zlokalizowanych na obszarze morza terytorialnego. Celem rozbudowy było wydłużenie istniejącego pomostu rybackiego (ok. dwukrotnie) oraz, w niewielkim zakresie, zmiana jego szerokości. Lokalizacja, funkcja i przeznaczenie obiektu nie uległy zmianie. Pomost dalej będzie pełnił funkcję przystani rybackiej dla małych kutrów. Nowa konstrukcja pomostu przystosowana została do wyciągania łodzi z plaży do morza i odwrotnie, cumowania i rozładunku ryb z małych kutrów rybackich. Nośność pomostu umożliwi wjazd pojazdów mechanicznych na pomost. Wymiary nowego pomostu wynoszą: długość ok. 144 m, szerokość nasady ok. 8 m, szerokość głowicy ok. 20 m. W części głowicowej pomost wykonany został w kształcie litery „T”, tzn. posiada dwa krótkie odcinki, równolegle do brzegu. Do wyposażenia pomostu należą również elementy ratownicze. Dodatkowo, pomost został wyposażony w pachoły cumownicze, oznakowanie nawigacyjne oraz, na odcinkach równoległych do brzegu, w uchwyty do zamocowania bloków do lin wyciągowych – informuje UMS.

Przypomnijmy, że to nie ostatnie słowo Urzędu Morskiego w Szczecinie, ponieważ niebawem rozpocznie się kolejna wielomilionowa inwestycja w naszej gminie o której informowaliśmy kilka dni temu.

Czytaj: Duża inwestycja Urzędu Morskiego w gminie Rewal