2 lutego 2023

Pogoda nad morzem Was zaskoczy! Zimni ogrodnicy nadchodzą

To, co przedstawiają prognozy pogody, na najbliższe dni, z pewnością zaskoczy wiele osób. Po wczorajszych upałach czeka nas radykalna zmiana aury.

Według prognoz już dzisiaj w nocy należy spodziewać się opadów deszczu, burzy i porywistego wiatru. Burza ma pojawić się około 23:00, ale to dopiero początek. Po wielu dniach suszy przyda się trochę deszczu, szczególnie roślinności. Niestety, to nie koniec niespodzianek pogodowych. Wraz z burzą czeka nas gwałtowne ochłodzenie. W poniedziałek nad ranem temperatury mogą spaść nawet poniżej 5 stopni.

Zjawisko to jest charakterystyczne dla Europy Środkowej, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34% – podaje wikipedia.

Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja).